Právní poradna - Statutáři

Právní poradna

Otázka: Jaká právní norma se týká členství ve správních radách ops?

Odpověď: zákon č. 248/1995 Sb. o obecně prospěšných společnostech. Aktuálně platné zákonné požadavky na členy správní rady jsou následující:

§ 10
(1) Správní rada má nejméně tři členy. Počet členů správní rady musí být dělitelný třemi.

(2) Členem správní rady může být pouze fyzická osoba, která je bezúhonná a má způsobilost k právním úkonům. V pracovněprávním vztahu k dané obecně prospěšné společnosti může být nejvýše jedna třetina členů správní rady.

(3) Za bezúhonného se pro účely tohoto zákona považuje ten, kdo nebyl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin.

(4) Členství ve správní radě obecně prospěšné společnosti je neslučitelné s členstvím v dozorčí radě téže obecně prospěšné společnosti.

 

Otázka: Správní rada - kolikrát ročně se musí scházet?

Odpověď: zákonem to není výslovně stanoveno, četnost schůzí lze dovodit z povinností správní rady, např. z ust. § 13 (2) zákona: „Správní rada schvaluje … b) řádnou a mimořádnou účetní závěrku a výroční zprávu obecně prospěšné společnosti, …“, tzn. nejméně jednou ročně.

 

Otázka: Správní rada - jak se svolává?

Odpověď: zákonem to není výslovně stanoveno.

 

Otázka: Dozorčí rada - kolikrát ročně se musí scházet?

Odpověď: zákonem to není výslovně stanoveno, četnost schůzí lze dovodit z povinností dozorčí rady, např. z ust. § 16 (1) zákona: „Dozorčí rada a) přezkoumává řádnou a mimořádnou účetní závěrku a výroční zprávu obecně prospěšné společnosti, b) nejméně jedenkrát ročně podává zprávu řediteli a správní radě o výsledcích své kontrolní činnosti, …“, tzn. nejméně jednou ročně.

 

Otázka: Dozorčí rada - jak se svolává?

0dpověď: zákonem to není výslovně stanoveno.

 

Otázka: Jaké jsou povinnosti členů správních rad?

Odpověď: obecně vzato jde v principu o povinnost loajality, která znamená, že člen správní rady má zájmy organizace upřednostňovat před svými osobními zájmy. Dále o povinnost pečovat o organizaci, která zahrnuje jednak potřebu věnovat důkladnou pozornost práci ve správní radě a jednak závazek vydávat kvalifikovaná rozhodnutí. Dohled nad organizací samozřejmě znamená především pravidelnou účast na jednáních správní rady, pozorné sledování všech zpráv a finančních přehledů, obeznámení se s posláním, statutem a koncepcí organizace, stejně jako s právní úpravou prostředí, v němž se organizace nachází. Zákonná úprava je obsažena v ustanoveních § 10, § 13 a § 14:

 § 10 (5) Členové správní rady jsou povinni vykonávat svou funkci s péčí řádného hospodáře a zachovávat mlčenlivost o důvěrných informacích a skutečnostech, jejichž prozrazení by mohlo způsobit obecně prospěšné společnosti škodu. V případě pochybností, zda člen správní rady jednal s péčí řádného hospodáře, musí tento člen správní rady prokázat, že s péčí řádného hospodáře jednal.

§ 13 (1) Správní rada vydává předchozí souhlas písemnou formou k právnímu úkonu, kterým obecně prospěšná společnost

a) nabývá, zcizuje nebo zatěžuje nemovitou věc,

b) nabývá nebo zcizuje movitou věc, zřizuje věcné břemeno nebo předkupní právo u movité věci, jejíž cena je vyšší než hodnota veřejné zakázky malého rozsahu podle zákona upravujícího veřejné zakázky, /zákon o veřejných zakázkách v aktuálním znění - Veřejnou zakázkou malého rozsahu se rozumí veřejná zakázka, jejíž předpokládaná hodnota nedosáhne v případě veřejné zakázky na dodávky nebo veřejné zakázky na služby 1 000 000 Kč bez daně z přidané hodnoty nebo v případě veřejné zakázky na stavební práce 3 000 000 Kč bez daně z přidané hodnoty./

c) nabývá nebo zcizuje autorská práva nebo průmyslová práva,

d) zakládá jinou právnickou osobu a vkládá peněžitý nebo nepeněžitý majetek do této právnické osoby.

(2) Správní rada schvaluje

a) rozpočet obecně prospěšné společnosti,

b) řádnou a mimořádnou účetní závěrku a výroční zprávu obecně prospěšné společnosti,

c) předmět doplňkových činností (§ 17).

(3) Správní rada rozhoduje o

a) zrušení obecně prospěšné společnosti, a v případě podle § 4 odst. 4 rozhoduje o určení obecně prospěšné společnosti, na kterou se převede likvidační zůstatek,

b) přechodu práv a povinností zakladatele stanovených tímto zákonem na jinou osobu, zanikne-li jediný zakladatel bez právního nástupce nebo zemře-li jediný zakladatel a nestanoví-li zakládací listina jinak.

(4) Správní rada může vydat statut obecně prospěšné společnosti, který upravuje podrobnosti její činnosti; správní rada schvaluje změnu statutu obecně prospěšné společnosti, byl-li vydán.

(5) Obecně prospěšná společnost do 30 dnů ode dne vydání statutu podle odstavce 4 jej uloží do sbírky listin; obdobně se postupuje v případě změn statutu obecně prospěšné společnosti.

§ 14

(2) Správní rada nevydá předchozí souhlas k právnímu úkonu, jestliže by jím bylo ohroženo plnění úkolů obecně prospěšné společnosti nebo jestliže odporuje § 4 odst. 3.

(3) Vydání předchozího souhlasu k právním úkonům uvedeným v § 13 odst. 1 je povinna správní rada oznámit do 7 dnů ode dne jeho vydání řediteli a dozorčí radě. Je-li zakladatelem obecně prospěšné společnosti Česká republika nebo územní samosprávný celek, je správní rada povinna vydání předchozího souhlasu k právním úkonům uvedeným v § 13 odst. 1 oznámit do 7 dnů rovněž zakladateli.

(5) Správní rada dbá na zachování účelu, pro který byla obecně prospěšná společnost založena, a na řádné hospodaření s jejím majetkem.

 

Otázka: Jaká jsou "rizika" členství ve správní radě (ručení majetkem apod.?)?.

Odpověď: rizikem je odpovědnost za škodu.

 § 10 (5) zákona: Ti členové správní rady, kteří společným jednáním způsobili obecně prospěšné společnosti porušením povinností při výkonu funkce škodu, odpovídají za tuto škodu společně a nerozdílně. Ujednání mezi členem správní rady a obecně prospěšnou společností vylučující nebo omezující odpovědnost člena správní rady za škodu je neplatné.

 

Otázka: Může být člověk členem několika správních rad nebo je to nějak omezeno?

Odpověď: Jediné omezení je v § 10 odst. (4) zákona: Členství ve správní radě obecně prospěšné společnosti je neslučitelné s členstvím v dozorčí radě téže obecně prospěšné společnosti.
Z toho vyplývá, že člověk může být členem několika správních rad obecně prospěšné společnosti.

 

Otázka: Jak členství ve správní radě vzniká a zaniká?

Odpověď: Vznik členství může být řešen v zakládací listině ops. V takovém případě platí úprava obsažená v zakládací listině. Pokud zakládací listina nemá ustanovení o vzniku členství ve správní radě, platí následující ustanovení zákona:

 § 12 (1) Členy správní rady jmenuje zakladatel, pokud v zakládací listině nestanovil jinak.

(2) Členství ve správní radě zaniká:

a) uplynutím funkčního období /§ 11 (1) Funkční období členů správní rady je tříleté. § 11 (2) Opětovné členství ve správní radě je možné, nestanoví-li zakládací listina jinak/

b) úmrtím,

c) odstoupením,

d) odvoláním.

(3) Zakladatel odvolá člena správní rady, přestane-li tento člen splňovat podmínky pro členství ve správní radě podle § 10 odst. 3 nebo porušil-li závažným způsobem nebo opakovaně tento zákon, zakládací listinu nebo statut obecně prospěšné společnosti nebo z jiných důvodů stanovených v zakládací listině.

(4) Zakladatel odvolá člena správní rady do jednoho měsíce ode dne, kdy se o důvodu odvolání dozvěděl, nejpozději však do šesti měsíců ode dne, kdy tento důvod nastal. Neodvolá-li zakladatel člena správní rady ve stanovené lhůtě nebo není-li zakladatel a nepřešla-li práva zakladatele na jinou osobu, odvolá člena správní rady soud na návrh člena správní rady nebo na návrh dozorčí rady nebo osoby, která osvědčí právní zájem.

(5) Na uvolněná místa členů správní rady jsou nejpozději do 60 dnů jmenováni, popřípadě způsobem stanoveným v zakládací listině ustanoveni noví členové. Po marném uplynutí této lhůty jmenuje nové členy správní rady na návrh člena správní rady nebo na návrh dozorčí rady nebo osoby, která osvědčí právní zájem, nebo i bez návrhu soud.

 

Otázka: Je členství ve správních radách nějak finančně ohodnoceno

Odpověď: § 4 (2) Zakládací listina nebo zakládací smlouva (dále jen "zakládací listina") obsahuje:

… j) možnost odměňování a způsob stanovení výše odměny členů správní rady, členů dozorčí rady a ředitele.

Možnost odměn za členství ve správní radě upravuje každá jednotlivá zakládací listina. I když odměňování vylučuje, má člen správní rady nárok na náhradu výdajů dle právního předpisu.